"Daj dievčaťu správnu obuv a ona môže dobiť svet!" Marilyn Monroe
Späť do obchodu

Registrácia

OSCAR DE LA RENTA od ničoho k sláve!

 

oscar-de-la-renta-logo

Óscar Aristides Renta Fiallo (22. júla 1932 - 20. októbra 2014)

profesionálne známy ako Oscar de la Renta, bol dominikánskou módne návrhársku hviezdou. Narodil sa v meste Santo Domingo a učil sa od Cristóbal Balenciaga a Antonio del Castillo. De la Renta sa stal medzinárodne známym v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Obliekli Jacqueline Kennedy. Ocenený dizajnér, pracoval pre Lanvin a Balmain. Jeho rovnomenný módny dom sa aj naďalej oblieka popredné osobnosti, od filmových hviezd až po kráľovskú rodinu.

Narodil sa 22. júla 1932 v Dominikánskej republike a vyrastal medzi siedmimi súrodencami a ako najmladší a jediný syn, mal vždy istá privilégiá.

220px-Oscar_de_la_Renta_by_foto_di_matti

Úplne sa necháva pohltiť povojnovým Madridom a slobodou, ktorú toto mesto, po vojne, opäť nadobudlo. Stále viac času trávi v kaviarňach a nočných kluboch s tanečnicami flamenca, než v školskej lavici. Oblieka sa podľa poslednej módy na čo mu, každý mesiac, prispieva jeho otec čiastkou 125 USD, čím tak nepriamo a neúmyselne podporuje jeho vzdelanie. Ďalšie peniaze, teraz už ako honorár, získa od novín a časopisov, kam prispieva návrhmi. Neskôr prizná, že nákresy neboli príliš dokonalé a často ani originálne. 

Snáď dielom osudu, si návrhov všíma manželka veľvyslanca USA v Španielsku, Francesca Lodge. V roku 1956 žiada De La Rentu o návrh šiat pre jej dcéry. Šaty sa ešte toho roku dostávajú na obálku jesenného vydania časopisu Life.

Čoskoro už pracuje v najväčšom krajčírstvo tej doby, v salóne Cristobal Balenciaga, kde kreslí šaty pre významné osobnosti. Neskromne žiada Belanciaga o možnosť pracovať v Pažíži, je však odmietnutý pre nedostatok skúseností.

oscar-de-la-renta-fw3

Ako už skôr, ide však svojou cestou. Odchádza do Paríža, kde ihneď získa miesto pri Christiana Diora. V niekoľkých ďalších dňoch sa zoznámi s Antonio del Castillo, návrhárom v módnom dome Lanvin. Ihneď si padnú do oka, pretože De La Renta je po dlhej dobe človek "od fachu", ktorý hovorí španielsky. Padne ponuka, navyše lepšie platená ako u Diora a počas dvoch týždňov nastúpi. Súčasne začína študovať na škole módy v Paríži.

S Castile spolupracuje do roku 1963. Už dlhšiu dobu pokukuje po zámoria. Oslovuje Elizabteh Arden a odchádza do Spojených štátov. Keď dôjde k diskusii o výške platu, povie najvyššie číslo, ktoré si dokázal predstaviť. "Chcel by som 700 USD týždenne," posadil sa a čakal. "Tak to už máte skutočné know how ako tieto peniaze zarobiť?" Spomínal. "Asi nie."

Keď si o šesť mesiacov neskôr posťažovala pani Arden na jeho dlho dovolenku v Európe, chytro navrhol večeru v jej dome, kde ešte chytrejšie nechal Elizabeth vyhrať v kartách. Od tej doby si mohol v dome robiť takmer čo chcel.

"Ako to tak býva, mal so mnou otec iné plány, než aké som mal ja. Keď som otcovi oznámil, že sa chcem stať módnym návrhárom, najradšej by ma na mieste zabil."

 

DE LA RENTA ZAČÍNA PÍSAŤ DEJINY

V roku 1965 opúšťa Arden a vstupuje do spoločnosti Seventh Avenue Jane Derby, ako partner a návrhár. Slečna Derby vzápätí odchádza do dôchodku a De La Renta preberá vedenie spoločnosti, s podporou Bena Shawa, preberá. Značka sa nakoniec rozrastá o vône a mnoho ďalších produktových radov, udeľuje licencie pre nespočetné množstvo butikov, nielen v USA, ale aj v Európe. V Európe debutuje v roku 1993 s kolekciami pre Pierra Balmaina a stáva sa prvým Američanom, ktorý navrhuje pre najväčšie módny salón v Paríži, Rousseau Bocher. Oscar De La Renta ešte predstavia svoje kolekcie v Paríži počas troch sezón v rokoch 1991 a 1992. Módne prehliadky sú výdatne podporené firmou Sanofi čoby výrobcu parfumov Oscar De La Renta pre mužov aj ženy.

 

Za svoju dlho kariéru, bol jedným z mála návrhárov, ktorí dokázali odlíšiť medzi prehliadkovým mólom a reálnu módou.

"Nikdy sa nenechajte zmiasť, tým čo móda predvádza na prehliadkovom móle." Vyhlásil kedysi De La Renta. "Mať dobré oblečenie nemá nič do činenia s tým, byť dobre oblečený. Je to otázka rovnováhy a zdravého úsudku."

Oscar_SK

 

oficiálne stránky: www.oscardelarenta.com 

Tím FS

kontakty_sk

zdroj: 

CNN, The New York Times, Vouge

https://en.wikipedia.org/wiki/Oscar_de_la_Renta

 https://www.sensualite.cz/magazin/kdo-byl-oscar-de-la-renta/

 

Sledujte nás:

facebook-logo 32x32 instagram-social-network-logo-of-photo-camera 32x32